Veke tuo markkinoille uuden Taika-säilytyskalustesarjan ja täydentää suosittuja Askel- ja Taimi-mallistojaan. Ranualla kotimaisesta PEFC-sertifioidusta männystä valmistettavat huonekalut ovat nousseet sisustajien suosikeiksi, ja nyt tarjonta kasvaa entisestään.

Veke käynnisti kotimaisten mäntyhuonekalujen valmistuksen Ranualla vuonna 2022, kun se osti osuuden ranualaisesta ASWoodista ja ryhtyi yhteistyöhön paikallisen mäntylevyliimatehtaan kanssa.
”Kotimaisten mäntyhuonekalujen suosio on yllättänyt meidät positiivisesti. Vuonna 2024 toimitimme suomalaisiin koteihin noin 2000 Ranualla valmistettua huonekalua. Asiakkaat arvostavat suomalaista laatua, vastuullisia materiaaleja ja ajattomia skandinaavisia kalusteita. Haluamme jatkaa panostuksia kotimaiseen tuotantoon ja kehittää mallistoja edelleen,” kertoo Veken toimitusjohtaja Markus Ranua.
Uusi säilytyskalustesarja Taika yhdistää tyylin ja käytännöllisyyden
Taika-tuotesarja tarjoaa käytännöllisiä tv-tasoja ja senkkejä, joissa yhdistyvät ajaton design ja toiminnallisuus. Massiivimännyn luonnollinen pinta sekä pystysuuntainen sormipaneelikuviointi tuovat kalusteisiin kauniin rytmin. Selkeälinjainen muotoilu maksimoi säilytystilan kompakteissa ulkomitoissa. Materiaalina on PEFC-sertifioitu kotimainen mänty. Sarjan on suunnitellut pitkän linjan vekeläinen Matias Ranua.


Taika-sarjan maanläheiset värisävyt, puunsävyinen hiekka ja maalattu greige, sulautuvat kauniisti erilaisiin sisustuksiin. Pehmeästi avautuvat ovet on varustettu pomppusaranoilla. Tuotteet toimitetaan asiakkaille lähes valmiiksi koottuina – asiakkaan tarvitsee vain kiinnittää jalat, ja kaluste on käyttövalmis. Huonekalut voidaan kiinnittää myös seinään ilman jalkoja.
Modulaarinen Askel-hylly kasvaa uusilla vaihtoehdoilla
Myös Veken suosittu Askel-hyllysarja saa uusia vaihtoehtoja. Modulaarinen avohylly mahdollistaa muokattavuuden ja kasvaa omistajansa tarpeiden mukaan – askel kerrallaan. Nyt hyllyihin on valittavissa joko suorat tai pyöristetyt hyllylevyt, ja oman hyllyn suunnittelu onnistuu kätevästi 3D-suunnitteluohjelmalla. Askel-hyllyjä on saatavilla neljässä sävyssä sekä puuvalmiina, jolloin hyllyn voi käsitellä haluamallaan sävyllä. Askel-hyllyt valmistetaan PEFC-sertifioidusta männystä Ranualla. Hyllysarjan on suunnitellut Veken Matias Ranua.



Hukkapaloista syntyi uusi tuote – Askel-yöpöytä
Askel-hyllyn valmistuksessa syntyvä ylijäämämateriaali saa nyt uuden elämän Askel-yöpöytänä. Yöpöytään on valittavissa kaksi eri korkeutta sekä useita värivaihtoehtoja. Valitsemalla puuvalmiin vaihtoehdon yöpöydän voi myös itse käsitellä haluamallaan sävyllä.

Taimi-sarjan ruokapöydät ja sohvapöydät saavat aidot marmorikannet
Myös Veken ja sisustusharrastaja Linda Viipurin yhteistyönä suunniteltu suosittu Taimi-tuotesarja laajenee tänä keväänä, kun tuotesarjan ruokapöydät ja sohvapöydät saavat upeat aidolla marmorikannella varustetut vaihtoehdot. Pöydänjalkojen materiaalina on edelleen kotimainen PEFC-sertifioitu mänty, johon ruskeasävyinen marmorikansi tuo ylellisen lisän. Marmorikannet valmistetaan travertiinista Turkissa ja pinta on viimeistelty himmeällä lakalla. Jokainen marmoritaso on uniikki luonnonkiven ainutlaatuisen kuvioinnin ansiosta.


Mikä uutuuksista on sinun suosikkisi? Katso kaikki uutuudet täällä.
Sisustusterveisin,
Sanna
Tilaa sisustusideat ja edut sähköpostiisi
Me Vekellä panostamme siihen, että saat aina ajankohtaista tietoa kodin tyyleistä ja trendeistä. Tilaa uutiskirjeemme, niin pysyt aina ajan tasalla! Lisäksi saat -10€ seuraavasta yli 100 € ostoksesta ja vaihtuvia etuja kuukausittain. Arvomme joka kuukausi 300 € lahjakortin tilaajien kesken.
Tilaa uutiskirje
Sinua saattaa kiinnostaa myös